Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Výstavba kolkárne

Začiatok organizovaného kolkárskeho športu v Preseľanoch


Po vybudovaní nového futbalového štadiónu pri železničnej stanici sa začalo uvažovať o výstavbe novej, väčšej a modernejšej kolkárne, ktorá by sa mala nachádzať v jeho areály. Táto myšlienka našla podporu u mnohých vyznavačov tohto športu a tak sa v roku 1966 uskutočnila výstavba betónovej krytej dvojdráhy s ručným stavaním. O dva roky bol jej povrch upravený asfaltom. Hneď po jej dokončení, teda v roku 1968 bol založený kolkársky oddiel pri TJ Slovan Preseľany, ktorý sa prihlásil do najnižšej krajskej súťaže. Hneď v sezóne 1968/69 sa naše družstvo umiestnilo na 2.mieste. V sezóne 1969/70 sa najviac zapísal do pamätí kolkárov zápas na Myjave, kde sa rozhodovalo o postupe do vyššej súťaže a podarilo sa nám vyhrať o jeden kolok. Ďalšie účinkovanie bolo kolísavé, lebo v nasledujúcom ročníku sme vypadli a potom zase postúpili a v sezóne 1973/74 sa kolkársky oddiel odhlásil zo súťaže a dva roky sa nehralo. Od ročníka 1975/76 sa hrala okresná liga. Túto súťaž hrali družstvá : Jacovce, Krnča, Nitrianska Blatnica, Preseľany, Partizánske „B“ a v ročníku 1976/77 sa znovu podarilo postúpiť do krajskej súťaže. To bol impulz pre naštartovanie rekonštrukcie nevyhovujúcej dvojdráhy a od roku 1978 sa začalo s prerábaním na štvordráhu s automatickými stavačmi kolov. Výstavba trvala až neskutočných 10 rokov, pretože nebolo dostatok finančných prostriedkov a stavba rástla len vďaka elánu a obetavosti pár nadšencov, ktorý tam odpracovali množstvo brigádnických hodín. O to, že sa dielo podarilo dokončiť sa v najväčšej miere zaslúžili: Emil Bubla, Jozef Bubla, Ľudovit Šiška, Dominik Nedeľka, Jozef Bazala, Kečkeš Milan. V období výstavby sa neprestalo hrávať a trénovať. Od roku 1977 až do r.1981 sa prenajímala kolkáreň v Nitre a potom sa hrávalo až do r.1988 v Jacovciach. Z tohto obdobia sa zachovala aj súpiska družstva pre ročník 1983/1984, kde figurujú títo hráči: Emil Bubla, Jozef Bubla, Jozef Bazala, Kečkeš Milan, Dominik Nedeľka, Jozef Nedeľka, Marian Nedeľka, Marian Stovička, Augustín Šiška, Ľudovít Šiška, Peter Turan. V roku 1988 bola nová kolkáreň otvorená a súťaž sa začala hrávať od sezóny 1990/91 s horeuvedenými hráčmi, ku ktorým sa pridali: Miloš Bubla, Miroslav Bubla, Stanislav Bubla, Milan Čerňan, Juraj Hudec, Ladislav Hýroš, Miroslav Kopec, Dušan Kuzma, Ján Mutek a Rastislav Pašek.
Bolo to veľmi ťažké obdobie, nakoľko bol v obci viac preferovaný futbal a financie na činnosť kolkárskeho oddielu boli minimálne. Výdavky spojené s cestovaním na zápasy, na údržbu a prevádzku kolkárne si hradili hráči z vlastných zdrojov. Jeseň ročníka 90/91 sa podarilo odohrať, ale keďže sa nepodarilo získať žiadnych sponzorov, družstvo sa pred začiatkom jarnej časti odhlásilo zo súťaže. Týmto sa začalo ďalšie kritické obdobie, ktoré namiesto predpokladaného rozvoja kolkov v Preseľanoch spôsobilo šesťročný úpadok a nezáujem športovej verejnosti. Dokonca sa uvažovalo o prerobení kolkárne na sklady drogérie, no našťastie sa táto absurdná myšlienka nezrealizovala.

A začíname znovu...

Na jar v roku 1996, teda po šiestich rokoch sa obnovuje činnosť kolkárskeho oddielu. Znovu bolo potrebné previesť elektroúdržbárske práce na automatických stavačoch kolkov, ktoré boli z časti nefunkčné a zanedbané. Najväčšiu zásluhu na uvedení do prevádzky mali títo členovia: Rastislav Pašek, Dušan Kuzma, Ľudovít Šiška, Jozef Bazala...
Už na jeseň sa KO TJ Slovan Preseľany zúčastnil na 6.ročníku turnaja LAUGARICIO CUP v Trenčíne. Aj keď dosiahnuté výsledky boli slabšie, poslúžili na zlepšenie prístupu k tréningu a na myšlienku znovu zapojenia sa do súťaže v ročníku 1997/1998. Na súpiske družstva boli: Jozef Bazala, Jozef Bubla, Milan Čerňan, Vladimír Čerňan, Jozef Guláš, Dušan Kuzma, Jozef Nedeľka, Marián Nedeľka, Juraj Šiška, Ľudovít Šiška, Miroslav Toriška, Július Varga.
Priebeh súťaže ukázal, že napriek dlhšej prestávke v Preseľanoch sa kolky hrajú na slušnej úrovni, čoho dôkazom bolo 6.miesto v súťaži družstiev so ziskom 28 bodov a priemerom 2338 zvalených kolov. V súťaži jednotlivcov sa umiestnil na 7.mieste Nedeľka Marián s priemerom 407,24 zvalených kolov. Počas tohto ročníka sa vyformovalo zloženie družstva, od ktorého sa mohli očakávať lepšie výsledky.
V súťažnom ročníku 1998/1999 sa podarilo udržať 6.miesto so ziskom 26 bodov a priemerom 2384. V súťaži jednotlivcov zvíťazil Nedeľka Marian, keď dosiahol celkový priemer 417,73 zvalených kolov a Bazala Jozef obsadil 16. miesto, Nedeľka Jozef 17.miesto. Zlepšený prístup k tréningu a postupný rast sebavedomia priniesli svoje ovocie. Potešiteľná bola aj tá skutočnosť, že sa zapojili aj mladší hráči Kuzma Dušan, Rastislav Pašek, Šiška Juraj, Čerňan Vladimír.
Jeseň 1999 a účasť na 9.ročníku turnaja Laugarício cup v Trenčíne priniesla nečakaný úspech pre náš klub. V súťaži, kde štartovalo 25 družstiev znamenalo naše 6.miesto a 2495 zvalených kolov príjemné prekvapenie aj pre organizátorov. Jednotlivci dosiahli tieto výkony: Šiška J. 433, Bazala J. 433, Nedeľka J.428, Pargáč P.426, Šiška Ľ 388, Kuzma D. 387.
Krok za krokom k vyšším cieľom sa pokračovalo aj v nasledujúcom ročníku 1999/2000 5.miesto so ziskom 28 bodov a priemerom 2376 zvalených kolkov potešilo všetkých. V konečnom poradí jednotlivcov sa väčšina hráčov umiestnila do 30.-teho miesta. V majstrovských zápasoch začali zbierať skúsenosti aj ďalší začínajúci hráči: Jaroslav Adamčík, Peter Pargáč a Peter Krumpál.

 


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka