Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Prírodné podmienky


PRÍRODA OBCE PRESEĽANY A OKOLIA

Obec Preseľany sa rozprestiera na pseudoterase rieky Nitry, ktorá ochraňovala prvých osadníkov pred povodňami a zároveň bola vhodným prostredím pre poľnohospodársku činnosť.
Vznik pseudoterasy spadá do obdobia starších štvrtohôr.
Preseľany sú súčasťou doliny rieky Nitry, na ktorej sa rozkladá samotná obec. Pozvoľne pokračuje západným smerom do Nitrianskej sprašovej pahorkatiny, na ktorú sa viaže ekonomická aktivita obce, najmä poľnohospodárstvo a produkcia tehly.
Pahorkatina je tvorená hrubými vrstvami sprašových sedimentov, ktoré pokryli morské sedimenty počas Pleistocenného obdobia.
Pleistocen sa vyznačuje štyrmi ľadovými dobami, počas ktorých prevládala studená periglaciálna klíma a horniny podliehali silnému mechanickému zvetrávaniu. Rozdrobovali sa žulové horniny na malé prachové čiastočky, tieto boli odviate pravidelnými vetrami a uložené v doline rieky Nitry a dali vznik Nitrianskej sprašovej pahorkatine.
Podobne aj štrky a piesočnatý materiál rieky Nitry podliehal silnému zvetrávaniu.
Tieto sprašové sedimenty sú dobre pozorovateľné v odkryve miestnej tehelne kde je možno pozorovať niekoľko vrstiev sprašových sedimentov.
Na dne tehelne a bane na hlinu sa nachádzajú staré pleistocenné štrky rieky Nitry, ktoré poukazujú na skutočnosť, že koryto rieky Nitry v pleistocennom období bolo rozvinuté západnejšie od súčasného toku a rieka sa postupne posúva smerom na východ ako dôsledok tektonického klesania tejto oblasti.
Nálezy mamutích klov na dne odkryvu bane, ktoré sú uložené v Geologickom ústave Dionýza Štúra v Bratislave dokazujú, že dolina rieky Nitry bola v starších dobách osídlená typickou flórou /tundra/ a faunou doby ľadovej.
Súčasťou života obce Preseľany je aj malebný pohľad na severovýchod, východ a juhovýchod kde sa nachádza aj najvyšší vrch Tríbečského pohoria – Tríbeč /829m/ a aj ostatné významnejšie vrchy ako Veľká Skala, Žibrica a Zobor.
Tríbeč slúžil ako ochrana pred vpádom nepriateľov. Je obohnaný kamenným valom z halštadskej doby asi 700 rokov pred n.l.
Podobne archeologické nálezy na Žibrici z doby bronzovej poukazujú na ochrannú úlohu tríbečských hôr v minulosti.
Obyvatelia Preselian od najstarších čias ekonomicky ťažili z úrodných pôd a vhodných geografických a geomorfologických podmienok.
Priemerné zrážky okolo 650-750 mm ročne dovolili rozvoj lesných spločenstiev – dubohrabové lesy.
Druhé typické rastlinné spoločenstvo v tejto oblasti predstavovali lužné lesy popri rieke Nitre – jaseňovo-jeľšové. Tieto porasty sa v útržkovitej forme zachovali až do regulácie rieky Nitry po r. 1960.
Posledné relatívne prirodzené zvyšky vegetácie a zvláštnych prírodných útvarov sa nachádzajú v oblasti preselianskych mŕtvych ramien, ktoré sa ľudovo nazývali kolenami.
Po určitej dobe Nitra prirodzene skracovala svoj tok a mŕtve ramená boli významným prirodzeným ekosystémom preselianského okolia, ktorý v súčasnej dobe už podlieha zániku.
Rieka Nitra pokračuje v agradovaní sedimentov, ktoré spôsobujú postupné zvyšovanie koryta, v dôsledku čoho bude v budúcnosti dochádzať k obnoveniu záplav.


Vybraté z vlastivednej práce:

RNDr. PhDr. Petra Šišku CSc. PhD


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka