Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História kolkov v Preseľanoch

Kolkársky šport má v Preseľanoch bohatú tradíciu ako zábavná a relaxačná činnosť už od začiatku dvadsiateho storočia. Venovali sa mu starší muži, ktorí sa stretávali vo voľnom čase v pohostinstvách a krčmách, kde boli vybudované kolkárske dráhy. V obecných kronikách sa nepodarilo nájsť presnejšie záznamy o tomto športe, a preto sme hľadali informácie u najstarších žijúcich občanov. 

Zo spomienok sa dozvedáme, že hra v kolky mala veľkú popularitu, o čom svedčí aj skutočnosť, že v obci sa nachádzalo päť rôznych dráh – kolkární, ktorých technická úroveň bola rozličná. Kolkáreň pri Katolíckom kultúrnom dome bola v záhrade a mala hlinený povrch posypaný jemným pieskom. Pri krčme „U Gajdoša“ bola zase betónová dráha s ručným stavaním a nachádzal sa tu aj drevený bubon pre návrat gúľ. Betónová kolkáreň bola pri krčme Armin Švarc /zvaný Šulem/, iná zase v areáli Spotrebného družstva – Nupod, terajšia reštaurácia Monika. Ďalšia kolkáreň sa nachádzala pri bývalej základnej škole. Hrávalo sa s drevenými guľami rôznej veľkosti a váhy. Neskoršie sa v kolkárni U Gajdoša objavili aj gumené gule. Stavalo sa ručne a vedľa dráhy bol žľab pre návrat gúľ. 

Pravidlá sa veľmi často menili a hralo sa zväčša o peniaze, ktoré vložili partie, alebo jednotlivci, a z nich sa potom stanovili ceny pre dvoch – troch najlepších. Pamätalo sa aj na odmeny pre stavačov a na poplatok pre majiteľa hostinca-kolkárne. Najčastejšie sa hrávalo na sedem kolkov do plných a tiež dorážka.


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka