Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

Heraldika

     

      ERB OBCE

     Preseľany sú jednou z mála obcí, ktoré v minulosti používali vo svojej obecnej pečati vlastný erb.

Kým ostatné obce používali v obecných pečatiach určité symboly bez toho, že by boli vložené do štítu, Preseľany používali svoj symbol už v heraldickej úprave. Isto to súvisí so skutočnosťou, že v prvej polovici 17. st. zaznamenali obdobie významného rozvoja, čo sa odrazilo ina udelení mestských výsad v r.1646. Mali právo trhov a boli i opevnené. Je iba logické, že jedným z dôležitých atribútov mesta bol a dodnes je - vlastný erb. Má túto podobu:

v červenom štíte zlaté, striebrom lemované kosmé brvno, sprevádzané hore strieborným rastúcim polmesiacom, dolu zlatou osemcípou hviezdou.

 

PEČAŤ OBCE

     Má priemer 32 mm a jej obsah i kruhopis je ťažko čitateľný. Možno identifikovať renesančný štít so šikmým pruhom, hviezdou v dolnej časti a polmesiacom v hornej časti štítového poľa. Z horného štítu vyrastajú tri ružičky. Pečate sa zachovali na urbárskych písomnostiach vo fonde Nitrianskej župy v Štánom oblastnom archíve v Nitre. Kruhopis znie: Sigillum oppidi Perezlen.

 

VLAJKA OBCE

     Pozostáva z piatich pozdĺžnych pruhov vo farbách bielej, žltej, červenej,bielej a žltej. Pomer strán má 2:3 a ukončená je tromi cípmi. t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny listu vlajky.

 

ZÁSTAVA OBCE

     Má podobnú kompozíciu ako obecná vlajka.

 

ŠTANDARDA STAROSTU OBCE

     Má medzi ostatnými symbolmi obce osobitné postavenie. Je vlajkou starostu. Podobá sa znakovej zástave.

 

 

 

 


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka